Dekra ISO 9001
Medal Komisji Edukacji Narodowej

TERAPIA SCHEMATÓW DZIECI I MŁODZIEŻY

Serdecznie zapraszamy na szkolenie z terapii schematów, które stanowi rozwinięcie zagadnień terapii poznawczo-behawioralnej (CBT).
Szkolenie jest adresowane do profesjonalistów – nauczycieli, pedagogów, terapeutów - którzy pragną pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnych metod terapeutycznych.
Terapia schematów dzieci i młodzieży
Założenia i techniki pracy w przezwyciężaniu problemów emocjonalnych i eksternalizacyjnych
(12-godzinne szkolenie stacjonarne)

 

O terapii schematów
Terapia schematów to podejście integrujące elementy terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej i teorii przywiązania, skoncentrowane na identyfikacji i modyfikacji głęboko zakorzenionych wzorców myślenia, emocji i zachowań. Jest szczególnie skuteczna w pracy z osobami, które doświadczają chronicznych problemów emocjonalnych i interpersonalnych. Zrozumienie i praca nad schematami pozwala na trwałą zmianę, poprawiając jakość życia i funkcjonowanie w codziennych sytuacjach.

 

Cele naszego szkolenia:
Doskonalenie kompetencji Uczestników poprzez:

  • nabycie wiedzy z zakresu założeń i technik pracy terapii schematów w przezwyciężaniu problemów emocjonalnych i eksternalizacyjnych dzieci i młodzieży
  • zdobycie umiejętności łączenia zachowań dziecka z leżącymi u ich podłoża podstawowymi potrzebami i schematami
  • zdobycie praktycznych umiejętności stosowania różnych technik terapeutycznych w pracy z trybami u dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.

Treści szkolenia:

  • Zapoznanie z modelem trybów w terapii schematów
    - cele i założenia terapii schematów
    - identyfikacja kluczowych trybów krytycznych, dziecięcych i radzenia sobie
  • Identyfikacja trybów u dziecka i jego opiekuna
    - tryby zachowania u dzieci oraz sposoby analizy zachowań opiekunów w kontekście modelu trybów
  •  Łączenie trybów z leżącą u jego podłoża podstawową potrzebą
    - podstawowe potrzeby i schematy, które mogą determinować różne tryby zachowania u dzieci i młodzieży
    - strategie identyfikacji i adresowania tych potrzeb w kontekście pracy terapeutycznej
  •  Metody pracy z trybami dzieci i ich opiekunów
    - w tym techniki poznawcze, przetwarzanie emocjonalne, interwencja behawioralna
    - techniki i metody w symulowanych przypadkach terapeutycznych – ćwiczenia praktyczne.

Prowadzący szkolenie
dr Andrzej Śliwerski – psycholog, założyciel Instytutu Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej „Schemat”, psychoterapeuta specjalizujący się w pracy metodami Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT – Acceptance and Commitment Therapy) oraz Terapii Schematu (SFT – Schema Focused Therapy); terapeuta-dydaktyk, zajmujący się szkoleniem przyszłych terapeutów w zakresie terapii poznawczo-behawioralnej na szkoleniach przygotowujących do otrzymania certyfikatu psychoterapeuty; adiunkt w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Psychopatologii Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego; w pracy naukowej zajmuje się tematem podatności ludzi na zaburzenia depresyjne i lękowe.


Nasze szkolenie:

  • stanowi odpowiedź na kluczowe potrzeby edukacyjne nauczycieli, pedagogów, terapeutów związane ze wsparciem psychologicznym dzieci i młodzieży z trudnościami emocjonalnymi i behawioralnymi
  • koncentruje się na rozwijaniu praktycznych umiejętności w zakresie oddziaływania psychologicznego i społecznego wobec dzieci i młodzieży doświadczających trudności w sferze emocji i zachowań
  • kładzie nacisk na propagowanie aktualnej wiedzy na temat trudności emocjonalnych u dzieci i młodzieży oraz skutecznych metod udzielania różnorodnych form wsparcia pedagogicznego i terapeutycznego.

A co ponadto:

  • Zauważalny wzrost świadomości i zrozumienia tematyki terapii schematów może przekładać się na bardziej wszechstronną, kompetentną i skuteczną praktykę pedagogiczną.
  • To nie tylko nabycie umiejętności, ale również głębsze zrozumienie kontekstu i potrzeb klientów, co pozwolina bardziej spersonalizowaną i skuteczną interwencję.

Organizacja i zapisy:

  • Termin szkolenia: 27-28 września 2024 (piątek-sobota) (12 godz. dydaktycznych)
    • piątek: 15:00-20:00, sobota 11:30-16:00
  • Szkolenie realizowane będzie w formule stacjonarnej, w siedzibie Firmy Szkoleniowo-Doradczej Anna Szywała w Świdnicy, ul. Łukasińskiego 2/3
  • Informacji udzielamy i przyjmujemy zgłoszenia:
    - mailowo pod adresem: biuro@annaszywala.pl
    - telefonicznie pod numerami: 604 461 929, 500 237 020
    - osobiście w siedzibie Firmy
  • Po szkoleniu Uczestnicy otrzymają imienne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wystawione przez akredytowaną placówkę doskonalenia nauczycieli (Decyzja nr 38/2021 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z 22 listopada 2021 r. o przyznaniu akredytacji Niepublicznej Placówce Doskonalenia Nauczycieli w Świdnicy).