Wspólnie z Powiatowyn Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy
serdecznie zapraszamy na konferencję pn.
„(Od)Cienie traumy”
Zapraszamy:
wszystkich zainteresowanych zagadnieniami traumy będącej doświadczeniem dzieci i młodzieży, w szczególności przedstawicieli pomocy społecznej, oświaty, służby zdrowia, wymiaru sprawiedliwości i organizacji pozarządowych oraz wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o zjawisku traumy. Konferencja będzie nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy, ale również do wymiany doświadczeń i refleksji nad skutecznymi metodami interdyscyplinarnego wsparcia osób po traumie.
Konferencja stworzy przestrzeń do dyskusji na temat:
- traum wynikających z dysfunkcyjnych relacji, szczególnie tych z bliskimi oraz ich wpływie na rozwój emocjonalny i społeczny dzieci i młodzieży
- wsparcia i edukacji w procesie opieki nad dzieckiem i nastolatkiem z doświadczeniem traumy relacyjnej
- wyzwań emocjonalnych opiekunów osób doświadczających traumy
- dbania o własne zasoby i granice emocjonalne oraz dobrostan.
O czym porozmawiamy:
I temat „Trauma relacyjna”:
Traumy często są postrzegane jako rezultat pojedynczych wydarzeń, jednak badania wskazują, że aż 90% z nich wynika z dysfunkcyjnych relacji, w tym relacji z bliskimi, jak rodzice. Takie traumy, nazywane typem 2 i 3, mogą prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych i społecznych, takich jak depresja, lęki, uzależnienia oraz trudności w nawiązywaniu relacji i wyznaczaniu granic.
II temat „(Od)Cienie traumy”:
Wykład dotyczyć będzie traumy u dzieci i młodzieży oraz jej wpływie na opiekunów i terapeutów, z uwzględnieniem sposobów odróżniania traumy od innych kryzysów psychicznych i rozwojowych. Poszerzona zostanie tematyka czynników chroniących przed wypaleniem opiekunów i terapeutów, zasady dbania o własne granice emocjonalne i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, a także potrzeba wsparcia i edukacji opiekunów w procesie opieki nad dzieckiem po traumie.
Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli:
Tomasz Bilicki – pedagog, psychoterapeuta, interwent kryzysowy, doświadczony psychotraumatolog specjalizujący się w pracy z osobami dotkniętymi traumą, w szczególności młodzieżą; łączący w swej pracy najnowsze osiągnięcia naukowe z praktyką terapeutyczną; angażuje się w interwencje kryzysowe, pomagając osobom, które doświadczyły silnych traum, w powrocie do równowagi emocjonalnej; skutecznie wspiera osoby w radzeniu sobie z objawami stresu pourazowego i długoterminowymi skutkami traumatycznych przeżyć; jako certyfikowany interwent kryzysowy, stale pracuje z młodymi ludźmi, łącząc profesjonalizm z empatią, by pomagać im przezwyciężać trudności emocjonalne i psychiczne wynikające z traum.
Agnieszka Mościcka – Teske – doktor nauk humanistycznych z zakresu psychologii; psychotraumatolożka i interwentka kryzysowa, specjalizująca się w pomaganiu osobom dotkniętym stresem i traumą; kierowniczka Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu; psychoterapeutka łącząca wiedzę akademicką z bogatą praktyką kliniczną; specjalistka w zakresie stresu zawodowego i agresji w miejscu pracy; biegła sądowa i ekspertka w dziedzinie mobbingu; w swej działalności naukowej i terapeutycznej przyczynia się do poprawy jakości życia zawodowego i emocjonalnego osób, które doświadczyły przemocy lub trudnych sytuacji w pracy.
Informacje organizacyjne
Data: 14 listopada 2024 r. (czwartek), godz. 9:30.
Miejsce: aula I LO w Świdnicy (Świdnica, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30)
Udział w konferencji jest bezpłatny oraz będzie udokumentowany wydanym zaświadczeniem.
Ilość miejsc ograniczona! Jedyną, merytoryczną koniecznością, jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, którego link znajduje się poniżej:
https://forms.gle/FKJaiTi1qY8NVaKP7
Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 12 listopada 2024 r. Osoby zakwalifikowane do udziału w konferencji zostaną powiadomione mailowo.
Wydarzenie organizowane jest w ramach „Kampanii 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży”, której partnerem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.
Liczymy, iż wspólnie przeprowadzona inicjatywa edukacyjna będzie okazją do dzielenia się doświadczeniami i stanie się inspiracją do projektowania systemowego wsparcia i realizacji skutecznej pomocy interwencyjnej oraz dbania o dobrostan osób po doświadczeniach traumatycznych.